Follow Us

Buteyko Breathing Practitioners Turkey

Istanbul, Turkey

Funda Askinoglu

Funda Askinoglu is a chemical engineer graduated from Istanbul Technical University, Turkey. She learned Buteyko Method for her own health from Dick Kuiper, Holland. Then, she attended Patrick McKeown’s Buteyko Practitioner Training in Ireland. She is a graduate of “Buteyko Clinic International” and “Buteyko Breathing Therapy and Mindfulness” Practitioner since 2014. She is the fellow member of BPI.

Funda is the first Buteyko Practitioner in Turkey and founder of Buteyko Breathing-Turkey, through which she holds educational workshops and corporate trainings, gives talks regarding Buteyko Breathing Method and also organizes trainings certified Buteyko teachers with Patrick McKeown. She holds Skype sessions for international clients.

She is the author of “Tuy Gibi Hafif Buteyko Nefes Metodu”, a guide to Buteyko Breathing Method for mindfulness, alongside six other children books. She periodically writes at “Yoga Journal” – Turkey. Married and lives in Istanbul with her husband, son and her adorable human companion kitty.

ITU Kimya Muhendisligi mezunu olan Funda Askinoglu, Buteyko Nefes Metodu’nu Hollanda’da Dick Kuiper’den ogrendi. Daha sonra Irlanda Buteyko Clinic International’da Patrick McKeown’dan egitim alarak “Buteyko Nefes Terapisti ve Zihinsel Farkindalik Egitmeni” oldu. Turkiye’nin ilk Buteyko Egitmeni, Buteyko Nefes Turkiye’nin kurucusu ve BPI üyesidir.

Buteyko Metodu ile ilgili olarak grup egitimleri ve konuşmalar duzenlemekte, kurumsal egitimler vermekte, profesyonel sporcu danismanligi yapmakta ve Patrick McKeown ile birlikte Buteyko Egitmenlik Egitimleri organize etmektedir. Ayrıca Turkiye disindan talepler icin Skype seansları duzenlemektedir.

“Tuy Gibi Hafif Buteyko Nefes Metodu” isimli kitabi Nail Kitabevi Yayinlari tarafindan yayinlanmistir.  Cocuklar icin yazdigi, Mandolin Yayinevi tarafindan yayinlanan “Arda ile Paytak” isimli alti kitaplik bir serisi bulunmaktadir. “Yoga Journal Turkiye” için düzenli olarak yazı yazmaktadır.

Esi, oglu ve kedisiyle birlikte Istanbul’da yasamaktadir.

Tel: 0090 216 355 54 66

E-mail: fb.askinoglu@gmail.com, funda@buteykonefes.com

Website: www.buteykonefes.com

Skype ID: funda.askinoglu

Muğla/Turkey

Dt. Başak Koşargelir Nur

1985 yılında Muğla’da doğdum. Muğla Fen Lisesi ve Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi mezunuyum. 2010 yılında üniversiteden mezun olarak Muğla’nın Ortaca ilçesinde diş hekimi olarak çalışmaya başladım. Buteyko Nefes Türkiye ve Buteyko Clinic International işbirliği ile Mart 2019’de Side-Antalya’da düzenlenen ve Patrick McKeown tarafından verilen sertifika eğitimini tamamlayarak Buteyko Nefes Eğitmeni oldum. BPI üyesiyim. Ayrıca Portekiz’de Wilma Simoes European Enstitude’de Fonksiyonel Çene Ortopedisi eğitimi aldım. Halen Muğla’daki muayenehanemde çalışma hayatıma devam etmekteyim.

Tel: 0090 0252 282 5084

E-mail:  bskksrglr@hotmail.com

 

Gaziantep, Turkey

Dt. Fatoş Barlık

Fatoş Barlık  is a dentist gratuated from Ankara University Dentistry Faculty, Ankara in 1999. She is a qualified Buteyko Method Practitioner trained by Patrick McKeown in Side, Antalya, Turkey in 2019. She is a member of BPI.

She also completed Jaw Functional Orthopaedics Certification Program (2015-2016, Biofokus, Istanbul, Turkey) and Wilma Simoes European Institue Jaw Functional Orthopaedics Specialization Course (2017-2018, Lizbon, Portegue).

She works at Bilen&Barlık Dental Clinic as a pediatric dentist. She treats her patients’ dental and skeletal problems with jaw functional orthopedics technique. Fatoş also helps her patients with Buteyko Method for enhancing nose breathing and supporting healthy jaw-facial devolopment.

Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1999 yılında mezun olan Fatoş Barlık, Buteyko Nefes Türkiye ve Buteyko Clinic International işbirliği ile Mart 2019’de Side-Antalya’da düzenlenen ve Patrick McKeown tarafından verilen sertifika eğitimini tamamlayarak Buteyko Nefes Eğitmeni olmuştur. BPI üyesidir.

Fatoş Barlık ayrıca Fonksiyonel Çene Ortopedisi Sertifikasyon(2015-2016, Biofokus, Istanbul, Türkiye) ve Wilma Simoes Enstitüsü Uzmanlık (2017-2018, Lizbon, Portekiz) programlarını tamamlamıştır.

2000-2015 yılları arasında kendi polikliniğinde çalışmış, 2015 yılından bu yana da Bilen&Barlık Diş Kliniği’nde görev yapmaktadır. Çalışmalarına Fonksiyonel Çene Ortopedisi dalında uzmanlaşarak devam etmektedir. Fonksiyonel Çene Ortopedisi, büyüme ve gelişim sırasında oluşan ya da oluşabilecek fonksiyonel problemleri (yanlış çiğneme, yutkunma, nefes alma) teşhis ve tedavi eden, oluşmasını engelleyip çocuğun ideal ve dengeli bir şekilde büyümesini sağlayan bir diş hekimliği dalıdır. Fatoş, Buteyko yöntemini özellikle çocuk hastalarında ve anne-babalarında uygulayıp burun solunumu yapmalarını sağlayarak sağlıklı çene-yüz gelişimine katkıda bulunmaktadır.

Dt. Fatoş Barlık 1977 doğumlu olup evli ve iki kız çocuk annesidir, Gaziantep’te yaşamaktadır.

Adres: Bilen& Barlık Diş Kliniği, Atatürk mah Adnan İnanıcı cad no:26 A/1 Gaziantep/Şehitkamil

E-mail: fatosipekcioglu@hotmail.com

Tel: 0090 342 220 41 000090 505 118 24 47

Istanbul, Turkey

Dr. E. Buket Bayram

1991 yılında Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldum. 2004 yılında Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Deri ve Zührevi Hastalıkları eğitimimi tamamladım.

Buteyko Nefes Türkiye ve Buteyko Clinic International işbirligi ile Şubat 2018’de Side-Antalya’da düzenlenen ve Patrick McKeown tarafından verilen sertifika eğitimini tamamlayarak Buteyko Nefes Eğitmeni oldum.

BPI, EADV ve TDD üyesiyim. Deri hastalıkları ve dermokozmetoloji alanında çalışmalarımı yürütmekteyim. Bütüncül tıp anlayışını geliştirmek için Hacamat ve Kupa, Ozon Terapi, Aurikuloterapi, ODM (Optimum Denge Modeli) ve Silva Zihin Metodu eğitimlerini aldım.

Tel: 0090 216 391 20 000090 530 642 04 43

e-mail: drbuketbayram@gmail.com

website: www.buketbayram.com

Istanbul, Turkey

Dt. Fisun Ozgur

Fisun Ozgur is a dentist gratuated from Marmara University Dentistry Faculty, Istanbul in 2002. She is a qualified Buteyko Method Practitioner trained by Patrick McKeown in Side, Antalya, Turkey in 2018. She is a member of BPI.

She also completed Jaw Functional Orthopaedics Certification Program (2015-2016, Biofokus, Istanbul, Turkey) and Wilma Simoes European Institue Jaw Functional Orthopaedics Specialization Course (2017-2018, Lizbon, Portegue).

She works at Pedident Children’s Dental Clinic as a pediatric dentist. She treats her patients’ dental and skeletal problems with jaw functional orthopedics technique. Fisun also helps her patients with Buteyko Method for enhancing nose breathing and supporting healthy jaw-facial devolopment.

Fisun is marrıed, is a mother of a son and lives in Besiktas, Istanbul, Turkey.

Marmara Universitesi Dis Hekimligi Fakultesi’nden 2002 yilinda mezun olan Fisun Ozgur, Buteyko Nefes Turkiye ve Buteyko Clinic International isbirligi ile Subat 2018’de Side-Antalya’da duzenlenen ve Patrick McKeown tarafindan verilen sertifika egitimini tamamlayarak Buteyko Nefes Egitmeni olmuştur. BPI üyesidir.

Fisun Ozgur ayrica Fonksiyonel Cene Ortopedisi Sertifikasyon(2015-2016, Biofokus, Istanbul, Turkiye) ve Wilma Simoes Enstitusu Uzmanlik (2017-2018, Lizbon, Portekiz) programlarini tamamlamistir.

2010 yilindan bu yana Pedident Cocuk Dis Klinigi’nde cocuklara yonelik olarak calismaktadır. Calismalarina Fonksiyonel Cene Ortopedisi dalinda uzmanlasarak devam etmektedir ve Buteyko yontemini ozellikle cocuk hastalarinda ve anne-babalarinda uygulayarak tekrar burnunu kullanan bireyler olmalarini saglamakta dolayisiyla saglikli cene-yuz gelisimine katkida bulunmaktadir.

Dt. Fisun Ozgur 29.12.1974 dogumlu olup evli ve bir erkek çocuk annesidir; Besiktas, Istanbul’da yasamaktadir.

Address: Pedident Cocuk Dis Klinigi, Akat Mah. Yildirim Oguz Goker Sok. No:72 Etiler, Besiktas, Istanbul, Turkiye.

E-mail: fisunozgur@gmail.com

Tel: 0090 212 352 53 52

Izmir, Turkey

Dt. Filiz Yamaner

Dt. Yamaner graduated from Ege University Faculty of Dentistry. She attended Buteyko Practitioner training organized by Buteyko Breathing Turkey and Buteyko Clinic International on February 2018 in Antalya. She completed the certificate training given by Patrick McKeown and became an approved Buteyko Breathing Practitioner. She is a member of BPI.

She believes that it is quite possible to achieve healthy growth and development through breathing, nutrition, sleep and proper muscle stimulation in children and to induce permanent improvement by regulating all these functions in adults and children. She follows recent developments in this field and participates in contemporary training programs on this subject.

She attended the 9th IFUNA Congress 2016 in Turin, Italy. She was awarded the second prize for her poster work of a disabled patient who was treated with functional jaw orthopedics.

She participated in the special trainings of Prof. Dr. Patricia Valerio on functional jaw orthopedics and Temporomandibular joint disorders and their treatment.

She received orthodontics training from Prof. Dr. Anderson Mamede and Prof. Dr. Saula Gribel. Between 2017-2018, she completed the functional jaw orthopedics training at the Wilma Samoes Institute in Portugal.

She is a member of İzmir Chamber of Dentists and an executive attendee of Training Commission. She actively continues to offer services in the oral hygiene education for people with disabilities an also introduces the Buteyko Breathing awareness to children with disabilities.

—————————-

Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun oldum. Buteyko Nefes Türkiye ve Buteyko Clinic International işbirligi ile Şubat 2018’de Antalya’da düzenlenen ve Patrick McKeown tarafından verilen sertifika eğitimini tamamlayarak Buteyko Nefes Eğitmeni oldum. BPI üyesiyim.

Çocuklarda solunum, beslenme, uyku ve doğru kas stimülasyonlarıyla sağlıklı bir büyüme ve gelişme elde edeceğimizi, yetişkinlerde ve çocuklarda tüm bu fonksiyonların düzenlenmesiyle kalıcı bir iyileşme sağladığımıza inanıyorum. Bu konudaki eğitimleri takip ediyorum.

2016’da İtalya’da düzenlenen IFUNA Kongresine katıldım. Fonksiyonel çene ortopedisi ile tedavi ettiğim spastik özürlü hastamın poster vaka çalışması ile ikincilik ödülüne layık görüldüm.

Prof.Patricia Valerio’ nun fonksiyonel çene ortopedisi ve Temporamandibuler eklem rahatsızlıkları ve tedavisi üzerine verdiği özel eğitimlere katıldım. Prof.Anderson Mamede ve Prof.Saula Gribel ‘den ortodonti eğitimleri aldım.

2017-2018 tarihleri arasında Portekiz Wilma Samoes Enstitüsü’nde fonksiyonel çene ortopedisi uzmanlık eğitimini tamamladım.

Diş Hekimliği Odası Eğitim Komisyonu üyesiyim. Engelliler için oral hijyen eğitimi çalışmasında görevimi sürdürüyorum. Buteyko Nefes farkındalığını engelli çocuklar üzerinde uyguluyorum.

Tel: 0090 533 328 33 68 – 0090 232 339 69 48

E-mail: filizyamaner1@gmail.com

Address: Kazım Dirik Mah. 233 sok.101 Evler No.1/A Kat.1 D.1 Bornova-İzmir

Ordu, Turkey

Dr. Fatma Küçüker

1968 doğumluyum. 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldum. 2005 yılında İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Göğüs Hastalıkları ihtisasımı tamamladım.

Göğüs hastalıkları uzmanı ve uyku apnesi ile özel olarak ilgilenen bir hekim olarak Buteyko Nefes Metodu dikkatimi çekti. Buteyko Nefes Türkiye ve Buteyko Clinic International işbirliği ile Şubat 2018’de Side-Antalya’da düzenlenen ve Patrick McKeown tarafından verilen sertifika eğitimini tamamlayarak Buteyko Nefes Eğitmeni oldum. BPI üyesiyim.

Uyku apnesi ile ilgili birçok sertifika programına katıldım. 2008 yılında Türkiye’de Devlet Hastaneleri arasında ilk akredite uyku merkezi unvanını alan ‘Uyku Laboratuarı’nı kurdum.

Göğüs Hastalıkları polikliniği yaparken son yıllarda alerjik hastalıkların artışı dikkatimi çekmeye başladı ve alternatif yöntemleri araştırmaya başladım. İlk olarak Biorezonans tedavisi eğitimi aldım. Sağlık Bakanlığı sertifikasyon programlarına katılarak 2015-2016 tarihlerinde akupunktur, mezoterapi, ozon, kupa(hacamat) eğitimlerini tamamladım.

Yıllardır hayalim olan Tamamlayıcı Tıp Hekimliğini özel muayenehanemde gerçekleştirmek üzere devletteki görevimden ayrılarak 2017 Mart ayında kendi özel kliniğimi açtım.

E-mail: : kucukerfd@gmail.com

Tel: 0090 546 794 10 66

Website: www.dogalyasamklinigi.com

Adres: Durugöl mah. 1068.Sok. Uzaykent Sitesi 11/A  Altınordu /ORDU

Trabzon, Turkey

Dt. Sevim Yildirim

05.07.1971 tarihinde Trabzon’un Beşikdüzü ilçesinde doğdum. İlkokul eğitimimi Almanya Gelsenkirchen’de tamamladıktan sonra, ortaokul ve liseyi Trabzon Beşikdüzü Atatürk Lisesi’nde okudum. İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 1994 yılı mezunuyum.

Buteyko Nefes Türkiye ve Buteyko Clinic International işbirligi ile Şubat 2018’de Side-Antalya’da düzenlenen ve Patrick McKeown tarafından verilen sertifika eğitimini tamamlayarak Buteyko Nefes Eğitmeni oldum. BPI üyesiyim.

1995 yılından bu yana Trabzon Beşikdüzü’de özel muayenehanemde serbest diş hekimi olarak çalışıyorum.

Yaklaşık 20 yıl klasik diş hekimliği yaptıktan sonra ortodonti ilgimi çekmeye başladı ve bununla ilgili birçok eğitime katıldım. Ortodonti ile ilgili eğitim alırken Fonksiyonel Çene Ortopedisi ile tanıştım ve hayran kaldım.

Türkiye’de Prof.Dr.Patricia Valerio’dan Fonksiyonel Çene Ortopedisi ile ilgili bütün eğitimleri aldım. Fonksiyonel Çene Ortopedisinin duayeni Wilma Smoes’in ekolünü öğrendik. Daha sonra Lizbon’da bir yıl süren Fonksiyonel Çene Ortopedisi uzmanlık eğitimini tamamladım. Fonksiyonel Çene Ortopedisi, fonksiyon problemlerine (yanlış çiğneme, yanlış yutkunma, yanlış nefes alma vs. ) bağlı kraniyofasiyal bölgede oluşan anomalileri düzeltmek için çalışır ve aynı zamanda fonksiyonu düzeltmeyi de hedef alır. Hatta bu tedaviyle postürdeki düzelmeleri de görebiliyoruz. Benim bir diş hekimi olarak amacım, çocuk veya yetişkinin fonksiyonel anomalisini tedavi ederken aynı zamanda doğru nefes almayı da öğretmek.

Bunların yanında Buteyko Nefes Eğitmeni olarak panik atak, astım ve diğer sorunlardan sıkıntı çeken hastalarımın hayatlarına olumlu yönde dokunmaktan mutluluk duyuyorum.

E-mail: dtsevimyildirim@hotmail.com

Tel: 0090 532 687 35 04